Pisemne opinie po Vedic Art – kursie kreatywnej metody rozwoju:
Ewa Drążkowska: Kurs Vedic Art z Sylwią w maju tego roku dał mi nowe spojrzenie na wiele spraw. Przede wszystkim na mnie samą, moją kreatywność i nową moc. Dziękuję za prowadzenie oraz zaangażowanie! Każdemu bardzo polecam i życzę otwarcia na Vedic Art pod pieczą Sylwii !
baba.aga.circle:pamiętam to uczucie 🤓 I najpiękniejsze jest to, że ta radość rozpływa się po tylu innych sferach życia, a nawet dotyka serc ludzi wokół nas! 🥳
Kamila Adamczyk-Chlipała: Sylwia pięknie otula dźwiękiem, uczy otwarcia zmysłów na sztukę poprzez Vedic Art i jeszcze pięknie prowadzi w konsultacjach ajurwedyjskich. Sama jest piękną wizytówką tego, jak Ajurweda działa w życiu.
Leila Uszas: Sylwia prowadziła z nami warsztaty VedicArt 1 i 2 stopnia i jest z Nami od dwóch lat w tej podróży. Spotykamy się w weekend majowy i w grupie kobiet tworzymy…z pędzlem, w naturze, ze sobą i przestrzenią w wolności i emocjonalności, która przez nas płynie; Kolejne warsztaty w 2021 już w planie; Ogromnie polecam intuicyjne malowanie…to dla mnie przedostanie się w inne wymiary Kosmosu, poczucie jak przesuwają się sztucznie utkane przez cywilizację granice istnienia, to płynięcie z Żywiołami w głąb swojego Jestestwa…piękna podróż!
Agata Klinger: U Sylwii znajdziecie unikalne połączenie sztuki i/lub muzyki z duchowością. Ćwiczenie z bycia „tu i teraz” i bliżej siebie. Ważny czas!
Ola W: Dla Sylwii, to co robi, to mega pasja. Całą nią TO się dzieje.
Więcej opinii przeczytasz w mojej wizytówce googla [link]
Opinie uczestniczek – rozmawiałam z nimi po Vedic Art – kursach, które prowadziłam
Regina Piekarska – wrażliwa, delikatna jak kwiat kobieta, po 20-latach w zawodzie na rzecz pomagania innym, zdecydowała się zrobić coś dla siebie
Agata Możdżeń – kurs 1. stopnia przeszła stacjonarnie u mojej pierwsze nauczycielki. Na 2. stopień zdecydowała się u mnie, online. Śmiejemy się, że tak dużo działo się u Agaty w tym czasie, że Vedic Art wydarzył się „pomiędzy”
Justyna Michałów – konsultuje wg Ajurwedy, prowadzi sesje EFT – Techniki Emocjonalnej Wolności. Na codzień mieszka w Irlandii
Leila Uszas – m.in. pracuje z ciałem, dotykiem. Współorganizowałyśmy Vedic Art – owe majówki w Puszczy Noteckiej
Beata – jej pasją jest fotografia i joga. Poprowadziłam dla niej kurs indywidualnie. Wtedy Beata mieszkała w Irlandii.
Magda Jacewicz – brała udział w kursie razem ze swoją córką. Magda niedawno wzięła udział w 2. stopniu Vedic Art
Anna Jaworska – już jako nauczycielka wzięła udział w kursie online. Dało to jej możliwość zmiany miejsca zamieszkania
Agata Pieniążek – pasjonatka natury, miłośniczka koni. Po 1. stopniu Vedic Art zdecydowała się na kontynuacje na 2. stopniu. Warsztat odbył się na rodzinnej działce Agaty.
Ajurweda mówi, że 85% problemów zdrowotnych wynika z braku równowagi trawiennej.
Analizuj + Lecz Fizyczną Ama
Według Ajurwedy, wynikiem złego trawienia jest coś, co nazywa się ama, co w sanskrycie (język literacki starożytnych, średniowiecznych i wczesnonowożytnych Indii) oznacza surowe, niestrawione lub niegotowane. Problemy zdrowotne spowodowane nagromadzeniem ama trawiennego nazywane są amaya, które stanowią 85% wszystkich problemów zdrowotnych.
Każdy doświadczył ama w pewnym momencie swojego życia. Może pochodzić z jedzenia zbyt dużej ilości, zbyt szybkiego lub zbyt późnego jedzenia lub jedzenia starej, smażonej, przetworzonej lub rafinowanej żywności lub jedzenia, z którym masz osobiście problem trawić.
Po jedzeniu, które może skończyć się produkcją ama, następnego ranka spójrz na powłokę na języku. Gruba biała powłoka to ama, odbicie niestrawionego pokarmu, który przez całą noc pozostaje w żołądku.
Masz problem z pszenicą i nabiałem?
Na przykład pszenica i nabiał zawierają trudniejsze do strawienia białka, które są obwiniane za powodowanie wielu objawów trawienia, od wzdęć, przez mgłę mózgową, po zmęczenie i nadmiar tłuszczu. Proponuję spojrzeć na to inaczej. Te pokarmy nie są przyczyną tych obaw, a raczej niezdolność do ich strawienia z powodu słabego ognia trawiennego (tzw. agni).
Kiedy białka (takie jak gluten i kazeina w nabiale) są niecałkowicie strawione, stają się ama. Niestrawiona ama w końcu dostanie się do jelita cienkiego. Ponieważ białka nie są rozkładane, będą zbyt duże, aby dostać się do krwioobiegu tak, jak powinny. Zamiast tego wnikają do kanałów limfatycznych otaczających przewód pokarmowy.
Kiedy ama z przewodu pokarmowego wchodzi do krążenia limfatycznego (rasa vaha srotas), zaczyna się rozpad organizmu. Kiedy ama wejdzie do srota, niestrawione pokarmy będą się powoli gromadzić i pogarszać naturalny stan dobrego samopoczucia organizmu, powodując objawy amayi.
Objawy Amaya
Zmęczenie
Lęk
Przybranie na wadze
Zaćmienie mózgu
Nadwrażliwości
Obrzęk
Problemy ze skórą
PMS
Jelito + problemy z eliminacją
Niestrawność
wzdęcie + gaz
Zapach oddechu
Powlekany język
Srota mogą przenosić ama do większości tkanek i siać tam spustoszenie. W mózgu znajduje się również układ limfatyczny, który może stać się przeciążony i gromadzić mentalną i emocjonalną ama. Nowe badania łączą przekrwienie naczyń limfatycznych ze słabego lub złego trawienia z pogorszeniem funkcji poznawczych i problemami z nastrojem. Nazywa się to mentalną ama w Ajurwedzie.
Podkręć ogień trawienny
Detoksykacja ama to kluczowy krok w przywracaniu równowagi organizmu. Jednak samo usunięcie ama z tkanek to tylko część procesu. W pierwszej kolejności musimy zająć się podstawowym brakiem równowagi trawiennej, który pozwolił na tworzenie i akumulację ama. Dlatego w Ajurwedzie nigdy nie chodzi tylko o detoks. Najpierw musimy zresetować siłę trawienną, odwracając agni ognia trawiennego, który gotuje jedzenie i chroni ciało przed ama i amaya.
Ajuwerdyjskie oczyszczanie ma na celu najpierw przywrócenie skoordynowanej funkcji agni żołądka, produkcji żółci przez wątrobę oraz przepływu enzymów w dwunastnicy i trzustce. Jeśli nie są one skoordynowane i zapobiegawczo detoksykujesz się bez podania przyczyny, dla której organizm stał się toksyczny, ryzykujemy po prostu przeniesienie ama (toksyn) z jednej komórki tłuszczowej do drugiej i nastawienie ciała na uzależnienie od oczyszczania.
Porozmawiajmy teraz o mentalno-emocjonalnej Ama
Związek między jelitami a umysłem był dobrze rozumiany tysiące lat temu jako fundamentalna koncepcja Ajurwedy. Mówi się, że siedziba vata (umysłu) znajduje się w jelicie grubym, które w zachodniej medycynie nazywane jest drugim mózgiem.
Obecnie wiemy, że 95% produkcji serotoniny zachodzi w jelitach, co wraz z odkryciem mikrobiomu tworzy dwukierunkową ścieżkę między jelitami a mózgiem.
Współczesna nauka wie, że wrażenia takie jak radość, miłość, stres lub przemoc zmieniają mikrobiom i wywołują w mózgu wiele mentalnych i emocjonalnych zmian. Te reakcje stresowe wywołują dalsze reakcje w jelitach, które z czasem wpływają na zdolność trawienia, przyswajania i eliminowania, tak jak zostaliśmy zaprojektowani. Według ajurwedy, fizyczna ama kumuluje się i rozpoczyna się proces chorobowy, potencjalnie z potężnym wpływem na umysł i emocje.
Wraz z odkryciem mózgowego układu limfatycznego (glimfatycznego) wydalającego 1,5 kilograma toksyn każdego roku podczas snu, pojawiło się nowe zrozumienie tego, w jaki sposób mózg czyści się z toksyn i emocji.
Według ajurwedy odczuwamy emocjonalne wrażenia (mentalna ama) w emocjonalnym sercu. Nazywa się to sadaka pitta – aspektem pitta, który odczuwa wszystko. Te wrażenia są następnie transportowane do mózgu kanałami niosącymi prana vata – emocjonalnym aspektem vata.
Wrażenia emocjonalne odczuwane przez sadaka pitta są przenoszone i zapisywane w pamięci przez prana vata. Wspomnienia, wrażenia i emocjonalne ograniczenia są utrzymywane przez tarpaka kapha – emocjonalny aspekt kapha.
Wspomnienia są zapisywane na tłuszczowych osłonkach mielinowych otaczających neurony w istocie białej mózgu, co daje początek nazwie tarpaka, co oznacza zachowywanie lub zapisywanie. Według Ajurwedy tarpaka rejestruje każde ludzkie doświadczenie, od błogiego po traumatyczne. Nawet wrażenia naszych przodków są przechowywane w tarpaka kapha.
Usuwanie mentalnej Amy
Ajurweda rozumie, że stres psychiczny może negatywnie wpływać na nasze zdrowie na całe życie. Na szczęście wrażenia emocjonalne zapisane w naszej istocie białej można przepisać za pomocą oczyszczających technik Ajurwedy.
Oczyszczanie ajurwedyjskie ma na celu nie tylko zresetowanie funkcji trawiennych, naprawę wyściółki przewodu pokarmowego i detoksykację układu limfatycznego, ale także usunięcie mentalnej i emocjonalnej ama za pomocą technik dociekania samego siebie. Wykazano również, że joga, oddychanie i medytacja zwiększają neuroplastyczność, zmieniają wzorce fal mózgowych i pozwalają osobie oczyszczającej porzucić niechciane wzorce zachowań, które unieruchamiały ich w negatywnym nastawieniu.
Zajęcie się tymi problemami jest w istocie założeniem Ajurwedy. Tak, ciało i trawienie muszą być zrównoważone, ale to umysł trzyma nas jako zakładników i (poprzez oś jelita-mózg) powoduje, że ciało rozpada się psychicznie, fizycznie i emocjonalnie.
Dźwięk mis i gongów wprowadzi twój mózg w stan alfa i tetha. To częstotliwości fal mózgowych, które uwalniają twój mózg od intensywnej pracy i pomagają się regenerować, oczyszczać.
To kreatywna metoda rozwoju, gdzie w procesie twórczym zapisujesz na nowo pamięć swoich komórek. Osobiście zaobserwowałam zmiany w swoim życiu i życiu uczestników kursu. Często z uśmiechem mówię, że warto sobie zrobić zdjęcie przed i po zajęciach, żeby zobaczyć jak rozjaśnia się twarz, wygładzają zmarszczki, zwiększa się poczucie szczęścia, spokoju i radość z życia.